недеља, 3. мај 2020.


Поштовани седмаци,

Данас ћете на РТС3 пратити час „Друга владавина Милоша и Михаила Обреновића“. У вашим уџбеницима ова лекција се налази на странама од 152 до 156. стране под насловом „Обнова Обреновића“.

Област „Србија и Балкан у 19. веку“  ћемо систематизовати на следећи начин:
I Имаћете контролни задатак 15.маја - да имамо редовну наставу исто бисте имали тај контролни. Поновићете целу област, у вашим уџбеницима је то од 126. до 162. стране. Почетак те области смо учили заједно на часовима, потом сте пратили наставу на ТВ, и са наставником сте учили остале лекције, уз то на блогу сам постављала додатна објашњења, презентације, задатке. Како ће контролни изгледати? Исто као и у редовној настави. Радићете питања 45 минута и након тога послати ми одговоре. Имате 10 дана да поновите или научите. Добићете питања за 2 унапред:
1.Када је почео Први српски устанак и ко је изабран за вођу?
2.Наведи неколико битака Првог српског устанка.
3.Када је почео Други српски устанак и ко је изабран за вођу?
4.Наведи битке Другог српског устанка.
5.Када је Србија добила аутономију? Србија је добила аутономију Другим Хатишерифом из 1830. године.
6.Како се звао први српски устав и када је донет? Први српски устав је Сретењски устав, донет је на Сретење 15.2.1835. године.
7.Када је Србија добила независност? Србија је независност добила на Берлинском конгресу 1878. године.
8. Наведи хронолошким редом владаре који су владали у Србији у 19. веку?
Милош Обреновић, Милан Обреновић, Михаило Обреновић, Александар Карађорђевић, Милош Обреновић, Михаило Обреновић, Милан Обреновић, Александар Обреновић

II Урадићете реферат
И о овоме смо причали, ако се сећате. Рок за израду ће бити до 28. маја и ово ће се оцењивати.
А) изабраћете личност о којој ћете писати- то треба да буде личност из српске историје 19. века
Б) истражите о томе, као полазна тачка у изради радова могу да вам послуже уџбеници, а потом истражујте на интернету
В) Напишите у свеске, фотографишите и пошаљите на вибер или на мејл skolskikanal14@gmail.com или откуцајте и пошаљите ми као документ, или урадите ППТ презентацију или у неком од програма направите видео причу о томе.

Неколико правила за писање:
Препоручујем да пишете ћирилицу, а ако желите да пишете латиницу- немојте користити енглеску без ч,ћ,ш и слично.
Забрањено је преписивање из књиге или са интернета- текст мора да буде вашим речима препричан и повезан у смислену целину. Ако је неопходно цитирајте из неког дела, али онда ставите наводнике и напишите одакле сте преузели. Можете осим текста додати раду и фотографије, карте, табеле итд.
Упутство за писање: У уводу кратко и јасно напишете нешто о својој теми, шта је на вас посебно оставило утисак, зашто је та личност важна у историји.
У разради: Тему износите поступно, хронолошким редом (од почетка ка крају). Осмишљавате шта ћете писати на основу података које сте пронашли. Уносите у текст битне ствари везане за тему, а не дуге и непотребне приче. Одабирате занимљивости из живота оних о којима пишете или најзанимљивије и најважније тренутке неких догађаја који су везани за тему.
У закључку пишете о кључним елементима које треба запамтити, оно што сте сами закључили о тој личности и ваше мишљење о томе колико је личност о којој пишете утицала на историјска дешавања.


Нема коментара:

Постави коментар